رفتینگ چیست؟

رفتینگ چیست؟

ورزش رفتینگ چیست

رفتینگ یا قایق سواری در رودخانه های خروشان، یک ماجراجویی گروهی است که توسط یک راهنما در رودخانه های روان و خروشان سراسر جهان برگذار می شود. این ورزش معمولا چیزی بین دو تا سه ساعت به طول می انجامد که در آن شما گاهی به پارو زدن نیاز پیدا می کنید اما در بیشتر مواقع این جریان آب است که شما را به جلو می کشاند. ماجراجویان این ورزش را جزو هیجان انگیزترین ورزش‌های آبی می دانند که البته حتی آن هایی که همیشه می پرسند رفتینگ چیست نیز با چند دقیقه آموزش و با کمک راهنما می توانند این هیجان را تجربه کنند.

به طور ساده می توان گفت که قایق رفتینگ یا رفت یک قایق بادی بزرگ است. آنها در اندازه های مختلف ۴ تا ۱۸ نفره وجود دارند، در بعضی از رفت ها بر اساس رودخانه و شدت خروشانی آن افراد معمولا، ۶، ۸ و ۱۰ نفره تقسیم می شوند اما بعضی از آن ها نیز هستند که قایق هایی با ظرفیت بیشتر را استفاده می‌کنند. رفت های مدرن معمولا طوری ساخته می شوند که به خودی خود آب ریخته در قایق را بر اثر تکان های شدیدی که در طول مسیر اتفاق می افتد بیرون بریزند. آن ها همچنین از جنس های مقاومی ساخته می شوند که وقتی با سنگ ها و صخره ها برخورد می کنند، صدمه نبینند.

عوامل و کارکنان

۱- در ورزش رفتینگ عوامل یک تیم واحد هستند که آنها مسئول هماهنگی حرکت قایق هستند. هر یک از اعضا معمولا متخصص ورزش های آبی است. آن ها معمولا به رودخانه بسیار مسلط هستند و نقاطی را که به پارو زدن یا کارهای تخصصی دیگر نیاز است را به خوبی می شناسند.

۲- در سفرهای رفتینگ، عوامل گاهی فقط برای آموزش می آیند و مسافرانی که به آب وارد می شوند نیاز به یک راهنمای با تجربه یا کاپیتانی که قایق را در اختیار بگیرد دارند. مسافران به هم کمک می کنند تا دستورات راهنما را انجام دهد. اصطلاحات خاصی در رابطه با راندن قایق وجود دارد که همگی قبل از شروع رفتینگ، آموزش داده می شوند.

اهنما

وظیفه اصلی راهنما، برقراری امنیت است. کار آن ها راهنمایی مسافران برای انجام مجموعه ای از نکات امنیتی در داخل قایق و در رودخانه مانند طریقه شنا در آب در صورت افتادن داخل رودخانه، به خاطر سپردن نحوه پارو زدن و دستورات دیگر می باشد. راهنما همچنین وظیفه دارد که به اصطلاح رودخانه را زودتر بخواند و در جا تصمیم بگیرد که کدام مسیر ها بهتر است و از چه مسیرهایی می توان هیجان بیشتر و البته امن تری تجربه کرد. راهنمایان رفتینگ معمولا بسیار خلاق هستند و شخصیت مهربان و البته پر جذبه ای دارند.

تجهیزات

تجهیزات قایقرانی برای مسافران شامل جلیقه نجات، لباس های مخصوص، کلاه ایمنی و یک پارو می شوند. تجهیزات مورد نیاز راهنما نظیر قایق، طناب، دستگاه ارتباطی، سوت، چاقوی رودخانه، جلیقه نجات، کیف کمک های اولیه و پاروی بزرگی می باشند.

رودخانه های معروف رفتینگ در ایران

در ایران افراد زیادی بعد از آنکه می پرسند رفتینگ چیست به سراغ این می روند که آیا در ایران هم می شود این ورزش را انجام داد که البته جواب آن بسیار واضح است. در فهرست زیر چند نمونه از رودخانه هایی که قابلیت رفتینگ را دارند، برایتان آورده ایم

چهار محال و بختیاری، رودخانه ارمند: مسیر این رودخانه حدود ۲۰ کیلومتر است و درجه سختی آن بین ۲ تا ۴ است.

چهارمحال و بختیاری، زاینده رود: بیشتر مناسب فصل بهار می باشد. کمترین مسیر آن ۳ کیلومتر است و درجه سخی آن بین ۳ تا ۴ است.

مازندران، رودخانه هراز: مسیر این رودخانه معمولا دو ساعت طول می کشد که درجه سختی آن ۴ به بالا (بستگی به فصل) می باشد.

گیلان، سفیدرود: این رودخانه همچنین برای کایاک سواری نیز مناسب است. درجه سختی آن بین ۲ تا ۳ می باشد.

کردستان، رودخانه سیروان: رودخانه سیروان در ناحیه هورامان کردستان است که مسیر آن هم برای افراد مبتدی و هم برای حرفه‌ها مناسب است. درجه سختی آن بین ۳ تا ۴ است.

لرستان و خوزستان، رودخانه دز: این رودخانه نیز در بین رفتینگ سواران بسیار محبوب است و درجه سختی آن بین ۳ تا ۵ می باشد.

رودخانه های معروف رفتینگ در جهان

رودخانه نیل، اوگاندا: این رودخانه که یکی از خروشان ترین رودخانه ها می باشد در اوگاندا واقع است. بهترین زمان رفتن به این رودخانه ژانویه می باشد.

رودخانه مگپای، انتاریو، کانادا: این رودخانه که در میان جنگل های کاج و صنوبر قرار دارد، در اونتاریو کانادا قرار دارد و بهترین زمان رفتن به این رودخانه اوت و سپتامبر می باشد.

رودخانه سان کسی، نپال: رودخانه سان کسی در نپال قرار دارد و مقصد بسیار محبوبی برای رفتینگ به حساب می آید. بین ماه های سپتامبر و ژانویه می توانید در این رودخانه رفتینگ کنید.

رودخانه فرانکلین، تاسمانی، استرالیا: رود فرانکلین در تمام فصل تابستان برای رفتینگ مناسب است. در انتهای مسیر رودخانه می توانید با یک قایق بادبانی تورتان را به انتها برسانید.تجهیزات مورد نیاز رفتینگ

لوازم و تجهیزات مورد نیار جهت رفتینگ


برای اینکه سفر راحت و سبکی داشته باشید، از بردن اسباب و لوازم غیر ضروری بپرهیزید.

کوله ،کفش مناسب (ضد آب)،حوله و لوازم شخصی ،لباس اضافه جهت تعویض پس از رفتینگ ،کارت شناسایی معتبر، داروهای شخصی کرم ضدآفتاب ، عینک افتابی(طبی درصورت نیاز) بند دار

*لازم به ذکر است در صورتی که با تور های ما به سمت این جاذبه های گردشگری رفتید، تجهیزات مورد نیاز و ایمنی را در اختیارتان قرار میدهیم.


زاینده رود

زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از سد کوهرنگ ۳ سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و پس از عبور از شهر تاریخی ورزنه (آآخرین سکونتگاه کنار زاینده رود) در نهایت به تالاب گاو خونی می‌ریزد.

حوزه رودخانه زاینده‌رود ۴۱٬۵۰۰ کیلومتر مربع است. برآورد می‌شود جریان آب این رودخانه در مطلوب‌ترین شرایط ۱٬۲ کیلومتر مکعب در سال یا ۳۸ مترمکعب در ثانیه است.

رودخانهٔ زاینده رود به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب در فصول مختلف سال در نقاط شمالی استان چهارمحال بختیاری همچون پل زمانخان سامان و منطقه امامزاده باباپیر احمدبن نمای بسیار زیبایی را داراست.

روز نکوداشت زاینده رود

روز ۱۸ مهر ماه در سال ۱۳۸۲ از سوی تشکل‌های زیست‌محیطی استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری به عنوان «روز نکوداشت زاینده رود» نامگذاری شد.

استان چهار محال و بختیاری، شهرستان سامان ، 15 کیلومتری شهرکرد مرکز استان

رودخانه ارمند

رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال بختیاری با توجه قدمت کهن خود و جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای مسحور کننده ای که دارا می باشد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اغلب افراد یکی از کارهایی که به محض پیدا کردن اوقات فراغت به آن فکر می کنند رفتن به دامان طبیعت و لذت بردن از جلوه های منحصر به فرد آن است؛ جایی که می توان به دور از روزمرگی ها و دغدغه ها تنها از تماشای نمایشی زیبا لذت برد و غرق در آرامش شد. در این مطلب قصد داریم تا یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری که رودخانه ارمند باشد صحبت کنیم. این رودخانه در بخش‌های کوهستانی فلات مرکزی ایران واقع هست و یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که علاقمند به تفریحات هیجان انگیز نظیر رفتینگ در رودخانه ای خروشان هستند، به شمار می رود. پس لازم به ذکر است که برای تجربه این ماجراجویی، لازم نیست که حتما شنا بلد باشید؛ مهم‌ترین نکته آن است که از آب نترسید، در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر درباره رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری و همچنین درباره رفتینگ یا کلک سواری در این رودخانه خروشان بدانید.

با توجه به توضیحات بالا رودخانه ارمند در چهار محال و بختیاری یکی از جاذبه های مهم گردشگری تفریحی و ورزشی در این استان است که سرچشمه ی آن از مناطق کوهستانی در ارتفاعات شرقی و دشت های مرکزی استان است. لازم به ذکر است که پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت می کند و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ ریزد. لازم به ذکر است که رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری یکی از رودخانه های مهم این استان است و اصلی ترین پتانسیل این منطقه محسوب می شود؛ چرا که حوضه آبریز آن بیش از ۵۰ درصد استان را شامل می شود و سالانه حدود ۱۰۰ مترمکعب، متوسط آبدهی آن است. رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری به دلیل دارا بودن شرایط و ویژگی های مناسب برای انجام ورزش ها و تفریحات رودخانه ای در کنار طبیعت بی نظیری دارد و همچنین اهالی مهربان و خونگرمی که دارد تبدیل به یکی از بهترین مناطق ایران با اکوتوریسم جالب شده است، فعالیت های گردشگری در این رودخانه از سال ۱۳۸۵آغاز شد. ارمند همان رودخانه کارون است که به دلیل قرارگیری این بخش از آن به روستای بزرگ ارمند، به این نام معروف شده است.

رفتینگ در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

یکی از مهمترین تفریحاتی که در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری توسط تورهای متفاوتی را برگزار می کنند و با استقبال خوبی از طرف مردم هم روبرو می شود. رفتینگ به معنی “کلک سواری” و یا “قایقرانی در رودخانه های خروشان” (White Water Rafting) است. به خاطر اینکه در قسمت های متلاطم و خروشان رود آب کف می کند و به رنگ سفید در می آید آن را “آب سفید” یا White Water می گویند. این تفریحی یکی از پرطرفدارترین و سنگین ترین ورزش ها است و با قایق به گشت و گذار در مسیر رودخانه می روند. قبل از هر صحبتی باید خاطر نشان کرد که از آنجا که فعالیت رفتینگ فعالیتی در طبیعت انجام می شود پس فعالیتی اکوتوریستی است که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمامی اصول اکوتوریسم تبعیت می کند.اکوتوریسم به معنای سفری مسئولانه به محیط های طبیعی است که سبب حفاظت از محیط طبیعی شده و به نفع جوامع محلی آن منطقه می باشد.

بهترین زمان رفتینگ در ارمند

با توجه به نوع جاذبه و موقعیت جغرافیایی که این رودخانه ارمند داراست، در فصل بهار که میزان آب بیشتری در رودخانه جریان دارد هیجان بیشتری را در حین رفتینگ تجربه خواهید نمود، که این زمان بیشتر برای افراد باتجربه مناسب است، اما در فصل تابستان به دلیل آنکه از میزان سطح آب کاسته می شود برای کسانی که به طور حرفه ای با این ورزش آشنا نیستند، مناسب تر است. لازم به ذکر است که تورهای رفتینگ برای این منطقه در اغلب فصل های سال برگزار می شود.

دسترسی به رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

به منظور دسترسی به رودخانه ارمند در چهار محال و بختیاری می توانید از شهر اصفهان به سمت مبارکه بروید و از شهرهای بروجن، بلداجی، چغاخور، ناغان، دورک عبور کنید و سپس خودتان را به سمت روستای دره یاس برسانید.

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان، منطقه ارمند، رود ارمند