رودخانه ارمند

رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال بختیاری با توجه قدمت کهن خود و جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای مسحور کننده ای که دارا می باشد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اغلب افراد یکی از کارهایی که به محض پیدا کردن اوقات فراغت به آن فکر می کنند رفتن به دامان طبیعت و لذت بردن از جلوه های منحصر به فرد آن است؛ جایی که می توان به دور از روزمرگی ها و دغدغه ها تنها از تماشای نمایشی زیبا لذت برد و غرق در آرامش شد. در این مطلب قصد داریم تا یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری که رودخانه ارمند باشد صحبت کنیم. این رودخانه در بخش‌های کوهستانی فلات مرکزی ایران واقع هست و یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که علاقمند به تفریحات هیجان انگیز نظیر رفتینگ در رودخانه ای خروشان هستند، به شمار می رود. پس لازم به ذکر است که برای تجربه این ماجراجویی، لازم نیست که حتما شنا بلد باشید؛ مهم‌ترین نکته آن است که از آب نترسید، در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر درباره رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری و همچنین درباره رفتینگ یا کلک سواری در این رودخانه خروشان بدانید.

با توجه به توضیحات بالا رودخانه ارمند در چهار محال و بختیاری یکی از جاذبه های مهم گردشگری تفریحی و ورزشی در این استان است که سرچشمه ی آن از مناطق کوهستانی در ارتفاعات شرقی و دشت های مرکزی استان است. لازم به ذکر است که پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت می کند و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ ریزد. لازم به ذکر است که رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری یکی از رودخانه های مهم این استان است و اصلی ترین پتانسیل این منطقه محسوب می شود؛ چرا که حوضه آبریز آن بیش از ۵۰ درصد استان را شامل می شود و سالانه حدود ۱۰۰ مترمکعب، متوسط آبدهی آن است. رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری به دلیل دارا بودن شرایط و ویژگی های مناسب برای انجام ورزش ها و تفریحات رودخانه ای در کنار طبیعت بی نظیری دارد و همچنین اهالی مهربان و خونگرمی که دارد تبدیل به یکی از بهترین مناطق ایران با اکوتوریسم جالب شده است، فعالیت های گردشگری در این رودخانه از سال ۱۳۸۵آغاز شد. ارمند همان رودخانه کارون است که به دلیل قرارگیری این بخش از آن به روستای بزرگ ارمند، به این نام معروف شده است.

رفتینگ در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

یکی از مهمترین تفریحاتی که در رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری توسط تورهای متفاوتی را برگزار می کنند و با استقبال خوبی از طرف مردم هم روبرو می شود. رفتینگ به معنی “کلک سواری” و یا “قایقرانی در رودخانه های خروشان” (White Water Rafting) است. به خاطر اینکه در قسمت های متلاطم و خروشان رود آب کف می کند و به رنگ سفید در می آید آن را “آب سفید” یا White Water می گویند. این تفریحی یکی از پرطرفدارترین و سنگین ترین ورزش ها است و با قایق به گشت و گذار در مسیر رودخانه می روند. قبل از هر صحبتی باید خاطر نشان کرد که از آنجا که فعالیت رفتینگ فعالیتی در طبیعت انجام می شود پس فعالیتی اکوتوریستی است که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمامی اصول اکوتوریسم تبعیت می کند.اکوتوریسم به معنای سفری مسئولانه به محیط های طبیعی است که سبب حفاظت از محیط طبیعی شده و به نفع جوامع محلی آن منطقه می باشد.

بهترین زمان رفتینگ در ارمند

با توجه به نوع جاذبه و موقعیت جغرافیایی که این رودخانه ارمند داراست، در فصل بهار که میزان آب بیشتری در رودخانه جریان دارد هیجان بیشتری را در حین رفتینگ تجربه خواهید نمود، که این زمان بیشتر برای افراد باتجربه مناسب است، اما در فصل تابستان به دلیل آنکه از میزان سطح آب کاسته می شود برای کسانی که به طور حرفه ای با این ورزش آشنا نیستند، مناسب تر است. لازم به ذکر است که تورهای رفتینگ برای این منطقه در اغلب فصل های سال برگزار می شود.

دسترسی به رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری

به منظور دسترسی به رودخانه ارمند در چهار محال و بختیاری می توانید از شهر اصفهان به سمت مبارکه بروید و از شهرهای بروجن، بلداجی، چغاخور، ناغان، دورک عبور کنید و سپس خودتان را به سمت روستای دره یاس برسانید.

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان، منطقه ارمند، رود ارمند